Ministri i Brendshëm gjerman: Islami nuk i përket Gjermanisë

 

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer, tha se beson se “Islami nuk i përket” vendit të tij.

Në një intervistë për gazetën Bild, Seehofer tha se Gjermania “është e formësuar nga krishterimi” dhe se ajo nuk duhet të heqë dorë nga traditat e veta.

Seehofer po ashtu premtoi se do të rrisë dëbimet e azilkërkuesve të refuzuar.

Komentet e tij janë në kundërshtim me qëndrimin e kancelares gjermane, Angela Merkel.

Më shumë se një milion migrantë kanë arritur në Gjermani pasi Merkel ka hapur dyert për azilkërkuesit sirianë në vitin 2015.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Ornela Vorpsi e lidhur me Edi Ramën kur ky ishte i martuar me Matilda Makoçin? Flet Ilir Demalia

    Pas intervistës së dhënë nga artistja Ornela Vorpsi, teksa ndër...
Read More