Mobilizohet Britania, dërgon qindra ushtarë, tanke dhe armatim të rëndë në kufirin me RusinëQindra ushtarë britanikë dhe tanke janë rrugës për në kufirin e Europës me Rusinë, në shfaqjen më të madhe të forcës kundër Moskës që nga Lufta e Ftoftë.

Rreth 120 trupa janë vendosur në bazën ajrore në Estoni, që është në kufi me Rusinë dhe sheh Moskën si kërcënim të Perëndimit.

Treqind makina do të mbërrijnë gjatë javës së ardhshme, duke përfshirë makinat luftarake ‘Warrior’, tanket Challenger 2 dhe altileri AS90.

Trupa të tjerë britanikë do të dërgohen, duke u bërë rreth 800 gjatë muajit të ardhshëm, dhe të gjitha me kërkesë të Estonisë, si pjesë e një zhvillimi të madh të NATO-së në Europën Lindore.

Sekretari i mbrojtjes së Britanisë, Sir Michael Fallon ka thënë se kjo lëvizje është më shumë rreth asaj “të ngrihemi kundër agresionit rus”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

‘Kuponi tatimor dhe mbledhja e borxheve’, Tatimet njoftojnë operacionin e ri mbi bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi sot se do të nisë operacionin...
Read More