Mogherini: Qëndrimi i Assadit në pushtet, joreal

federica-mogherini

Shefja për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka thënë se është “plotësisht joreale” të mendohet që presidentin sirian, Bashar al-Assad mund të qëndrojë në pushtet në ndonjë qeveri që do të mund të formohej pas përfundimit të luftës në Siri.

“Duket plotësisht joreale të besojmë se e ardhmja e Sirisë do të jetë krejtësishtë e njëjtë, sikurse ka qenë në të kaluarën”, është shprehur Mogherini.

Ajo ka shtuar se për këtë gjë duhet të vendosin sirianët.

Komentet e bëra nga Mogherini vijnë pasi Uashingtoni duket se ka zbutur qëndrimin ndaj Assadit. Të premten në Londër, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis sugjeroi se statusi i Assadit nuk është çështja më e rëndësishme tani.

Shkruar Nga
More from Revista User

Selena dhe The Weenkd, më të dashuruar se kurrë!

Është koha për edhe një tjetër natë romantike! Para fundjavës, Selena Gomez...
Read More