Moon: Mundësia e një konflikti me Korenë e Veriut është e lartëmoon

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jea-In ka paralajmëruar se ka “gjasa të që të ndodh një përplasje ushtarake në kufirin me Korenë e Veriut, derisa tensionet janë rritur për shkak të ambicieve bërthamore të Phenjanit.

Moon ka paralajmëruar se programi bërthamor dhe i raketave të Veriut është duke u “avancuar shpejt”.

Këto komente të Moon vijnë disa ditë pasi Koreja e Veriut testoi një raketë balistike.

“Unë kurrë nuk do të toleroj provokimet e Veriut dhe kërcënimet bërthamore”, tha ai, raporton Afp.

“Ne po jetojmë në një realitet ku ka gjasa të mëdha për një përplasje ushtarake”, përgjatë kufirit të Jugut dhe Veriut, ka thënë presidenti jugkorean.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

28 të mbytur në bregdetin shqiptar, Rama: Dikush pëson infarkt, kësaj s’ke çi bën

Kryeministri Rama gjatë një takimi me gazetarë, nga Velipoja, një ditë pas...
Read More