Mos i nënvlerësoni, këto janë shenjat e kancerit të mushkërive 

Kanceri i mushkërive është një prej llojeve më të përhapur të tumoreve. Ai prek kryesisht moshat 70-74-vjeç ndërkohë nën moshën 40-vjeç shfaqet mjaft rrallë.

Por si të dalloni simptomat paralajmëruese të kësaj sëmundjeje të rrezikshme që shkakton humbjen e jetës?

Dhimbjet ë vazhdueshme në kraharor janë një paralajmërues i rëndësishëm.

Nëse keni ndjerë shpesh dhe në vazhdimësi këto dhimbje, atëherë mos i nënvlerësoni por shkoni për vizitë te mjeku.

Kjo është shenja e dukshme dhe e dallueshme lehtë, pasi simptomat e tjera janë kryesisht të ‘fshehura’.

Por ju nuk duhet të alarmoheni pa kryer vizitën te mjeku, pasi këto lloj dhimbjesh nuk janë vetëm tregues i kësaj sëmundjeje të rrezikshme.

Dhimbjet në gjoks vijnë edhe nga ankthi, thatësira në stomak apo ndonjë infeksion i mundshëm.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Tërmeti 6.7 ballë godet Japoninë, 8 të vdekur, 180 të plagosur

  Të paktën 8 persona kanë humbur jetën dhe 130 të tjerë...
Read More