Mount Washington USA, vendi me erërat më të forta në botëKjo krahinë malore mban rekordin botëror për erërat më të shpejta në sipërfaqen e Tokës.

Shpejtësia më e lartë e regjistruar këtu është 327 km/h, e regjistruar më 12 prill, 1934 nga stafi Mount Washington Observatory

Erërat e forta, megjithatë nuk janë shqetësimi i vetëm në këtë fushë – temperaturat e ulta janë poashtu prezente, -40 gradë celsius dhe reshje të vazhdueshme bore. Mali Washington është një nga majat më vdekjeprurëse në botë. Për gati gjashtëdhjetë e dy vjet, Mount Washington, New Hampshire, ka mbajtur rekordin botëror për shpërthim të shpejtë erës regjistruar ndonjëherë mbi sipërfaqen e Tokës

Mt. Washington Auto Road Office Stage, ku u krijua për herë të parë Observatori, me një erëmatës hipur mbi çati dhe termometër të montuar në murin e jashtëm në krahun verior.

Të dhënat e Mount Washington u rrëzuan në vitin 1996, kur një stacion meteorologjik në Barrow Island, Australia, shënoi një rekord të ri prej 253 milje në orë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Shpjegojnë psikologët: Si të qëndroni të qetë gjatë një zënke

Argumentimet dhe konfliktet janë pjesë e pashmangshme e jetëve tona të përditshme....
Read More