Muajin e ardhshëm pritet takimi Trump-Jinpingpresidenti-amerikan-donald-trump-dhe-homologu-kinez-xi-jinping

Presidenti amerikan Donald Trump planifikon të presë homologun e tij kinez Xi Jinping në samitin dyditor muajin e ardhshëm në resortin e tij të Floridës, Mar-a-Lago, ka bërë të ditur portali amerikan Axios duke iu referuar zyrtarëve, të cilët janë të njohur me këto plane.

Takimi dyditor është paralajmëruar për 6-7 prill.

Reuters nuk ka mundur të konfirmojë pohimet e portalit amerikan, ndërsa përfaqësuesit e Shtëpisë së Bardhë dhe presidentit kinez nuk ishin të qasshëm për komente. CNN, po ashtu, ka lajmëruar për mbledhjen e planifikuar duke u thirrur në burime të paemëruara.

Samiti i planifikuar vjen pas kontakteve dhe bisedimeve të fundit amerikano-kineze në përpjekjet për ripërtëritjen e lidhjeve pas retorikës së ashpër disamujore të presidentit Trump.

Muajin e kaluar, sekretari shtetëror kinez Yang Jiechi vizitoi Uashingtonin për të biseduar për lidhjet ekonomike dhe interesat e sigurisë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

S’kam vullnet të dua ata që s’më duan dhe t’u buzëqesh atyre që s’u qesh buza kurrë

Unë s’kam më durim për ca gjëra, jo sepse jam bërë arrogante,...
Read More