Ndarja nga celulari shkakton stres brenda disa minutave

celular

Psikologët deklarojnë se kohëzgjatja nga nisja e stresit pas ndarjes nga celulari, është vetëm disa minuta, ose të paktën për grupmoshat 18 deri në 26 vjeç.

Studiuesit e argumentonin këtë me ndejsinë e celularit si janë zëvendësues i marrëdhënieve reale njerëzore, siç mun të ngushëllohet një bebe me batanijen e tij, kur prindërit nuk janë aty.

Veronika Konok, e universitetit Eotvos në Hungari tha: “Objektet mund të jenë pika afeksioni si fotot apo njerëzit e rëndësishëm, dhe telefoni celular është një objekt i rëndësishëm pasi përfaqëson lidhjet tona shoqërore”.

Studimi u krye me anë të monitorimit të rrahjeve të zemrës të 18 – 26 vjeçarëve, si dhe me testimin e reagimeve të tyre ndaj fjalëve emocionale si “ndarje” apo “humbje”.

Veronika tha se të rinjtë kanë një lidhje të fortë me aparatet e tyre: “Fëmijët që i përdorin celularët që në fëmijëri, bëhen më të lidhur me to.”

Shkruar Nga
More from Revista User

Me 2,4 ton hashash, trafikantët përplasen me armë me policinë në Itali

Mbi 2.4 ton kanabis janë sekuestruar në Ravena të Italisë, sasi kjo...
Read More