Ndërroi jetë Asllan Hyseni, Mjeshtër dhe Dizajner Ndriçimi i Teatrit Kombëtar të Kosovësasllan-hyseni

Më 20.03.2017, në Prishtinë, ka ndërruar jetë punëtori shumëvjeçar i Teatrit Kombëtar të Kosovës, Mjeshtri dhe Dizajneri i Ndriçimit, Asllan Hyseni (1952 – 2017). Ai u lind në Gragjenik të Dardanës më 29.06.1952.

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës ka punuar prej vitit 1980 e këndej, fillimisht si Mjeshtër i Zërimit e, më pas, si Mjeshtër Ndriçimi. Në fushën e ndriçimit ka kryer disa kurse dhe trajnime specializimi në Lubjanë, Zagreb dhe Beograd.

Përveç në Teatrin Kombëtar të Kosovës, si Mjeshtër dhe Dizajner Ndriçimi, deri në fund të jetës së tij, ka punuar edhe në teatrot e tjera të Kosovës. Për angazhimin dhe kontributin e tij profesional, në vitin 2012, nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit është nderuar me Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore në fushën e teatrit.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Zoe Saldana bëhet me yll në “Walk of Fame”: Suksesi im më i madh janë tre fëmijët e mi

Zoe Saldana rrallë i paraqet fëmijët e saj në publik, por e...
Read More