Ndërtohet ura e padukshme në Kinë

3b675d8f00000578-0-image-a-8_1481795816202-583x350

Kina po ndërton një tjetër urë që do t’i ngjallë frikë të gjithëve atyre që kalojnë mbi të. Ajo do të jetë prej xhami. Vetëm para pak muajsh kinezët zbuluan urën më të gjatë dhe më të lartë prej xhami në botë në malin ku u inspirua filmi Avatar, në provincën Hunan, por tani arkitektët do të hedhin një hap tjetër.

Ata kanë dizajnuar një urë “të padukshme” që ka pamje spektakle dhe njëkohësisht të frikshme. Struktura e pabesueshme është projektuar për të shijuar peizazhin e maleve Zhangjiajie.

Ura transparente, që qëndron pezull midis dy maja malesh, do të kushtojë rreth 4 milionë paund. Ajo do të ndërtohet duke përdorur çelik, dhe pjesa e dyshemesë do të bëhet me gurë të zinj që reflektojnë peizazhin kur lagen.

Ideja është që struktura të pasqyrojë ambientin dhe të japë iluzionin optik sikur po qëndron në ajër.

2-155

3b5ec54000000578-4032804-the_idea_is_that_the_impressive_str

2034451

2038452

Shkruar Nga
More from Revista User

Kina përdor hakerët për të luftuar raketat e Koresë Jugore

Hakerët kinezë, të mbështetura nga shteti, kanë sulmuar kohët e fundit subjektet...
Read More