Në krye të KE? ‘Kitaristi’ entuziazmon gjermanët dhe Lulzim Bashën 

Kur ai u ngjit në skenë, në sfond po luhej ‘One Vision’ e grupit Queen. Edhe ai vetë ka qenë pjesë e një grupi muzikor rock, si kitarist i ‘Peanuts’.

Por tashmë gjermani Manfred Weber, 46 vjeç, mund të marrë postin më të lartë në Bashkimin Europian. 720 delegatë votuan me 79.2 përqind që ai të jetë kandidati i Partive Popullore Europiane për President të Komisionit Europian.

Politikani i CSU u përqafua me kancelaren Angela Merkel pas shpalljes së rezultatit. Kurse Merkel u prit me ovacione në sallë, në një kohë kur po përjeton ditë të vështira politike.

“Një bavarez do jetë papritur përgjegjës për qindra miliona njerëz- kjo na zgjon kujtimet e vitit 2005, kur kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh si Papë. Atëherë ne shkruanim: Ne jemi Papa. Vitin tjetër do shkruajmë: Ne jemi shefi i BE-së,” shkruan gazeta më e madhe gjermane, Bild.

Shanset që Weber të zëvendësojë Jean-Claude Juncker në krye të KE janë shumë të mëdha.

I pranishëm në kongresin zgjedhor ishte edhe kryetari demokrat, Lulzim Basha. Ai pubikoi një foto me zotin Weber.

“Urime të përzemërta mikut tonë Manfred Weber, kandidati zyrtar i PPE për President të Komisionit Europian në zgjedhjet e ardhshme Europiane. Me Manfred Weber, Shqipëria do ketë një mbështetës të fortë në BE,” shkruan Basha jo pa entuziazëm.

basha1basha2basha3basha4
loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Përfundon kontrolli, çfarë morën hetuesit në shtëpinë e Tahirit?

Oficerët e policisë gjyqësore kanë zbarkuar në banesën e Saimir Tahirit ditën...
Read More