Nëse një qen është i pashëndetshëm edhe pronari bie në depresion

Ata shpesh përmenden si një nga familjarët – kështu që nëse një kafshë nuk është mirë shëndetshëm, nuk është vetëm kafsha që do ta ndiejë atë.

Duke pasur një kafshë të sëmurë mund ta bëjë pronarin e saj më shumë gjasa të vuajë nga depresioni, ankthi dhe të ketë një cilësi më të ulët të jetës, ka gjetur një studim.

Pronësia e kafshëve shtëpiake më parë është gjetur të ketë përfitime në drejtim të lehtësimit të stresit – dhe marrja e më shumë stërvitjes në rastin e qenve. Por kur një qen i familjes apo një mace nuk është mirë, ai mund të ketë një ndikim të madh psikologjik tek pronari i saj, hulumtuesit zbuluan.

Në njerëzit, problemi është i njohur si ‘barra kujdestare’ – ndikimi i sëmundjes tek anëtarët e familjes ose miqtë që kujdesen për të sëmurët. Por në kafshët shtëpiake, çështja nuk ka marrë të njëjtën vëmendje shkencore.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ndjekje makinash në Tiranë, fuoristrada përplas tre makina. Policia qëllon me armë

Një fuoristradë tip Volkswagen Tuareg ka përplasur tre makina gjatë një ndjekje...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.