Nga uragani Irma në Karaibe janë vrarë dhjetëra vetë

Uragani Irma, mbrëmë vonë, është cilësuar në nivelin e kategorisë së 5-të, pasi ka arritur në Kubë, ndërsa nga pasojat e tij në gjithë Karaibet, janë vrarë më se 20 vetë.

Stuhia e fuqishme, Irma, është nisur kah Florida në Shtetet e Bashkuara, me shpejtësi të erërave prej 257 kilometrave në orë.

Për herë të parë në disa dekada, një uragan i tillë i kategorisë së 5-të e ka goditur Kubën. Mijëra vetë në Karaibe kanë bërë përpjekje të mëdha për të gjetur strehim apo për tu larguar nga ishujt.

Guvernatori i Floridës, Rick Scott, ka kërkuar nga banorët në pjesën jugore të Floridës, që t’i respektojnë urdhërat për evakuim, derisa uragani Irma po u afrohet brigjeve të këtij shteti.

Afro 5.6 milionë njerëzve në Floridë u është tërhequr vërejtja që të largohen nga shtëpitë e tyre.

Parashikohet se kjo stuhi do të arrijë afër Floridës nesër në mëngjes.

Shkruar Nga
More from Revista User

Aksident në Kinë, 12 të vdekur

Të paktën 12 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.