Njihuni me fshatin shqiptar që akoma ndjen nostalgji për Enver Hoxhën

Në vendin tonë edhe sot e kësaj dite ka akoma njerëz që e kujtojnë me nostalgji ish- diktatorin Enver Hoxha, madje këto njerëz jetojnë edhe sipas rregullave të komunizmit. Bëhet fjallë për një fshat në Elbasan, që quhet Labinot Mal, fshat që akoma e kujton me mall kohën e egër të komunizmit. Banorët e Labinot Malit njihen për rolin e rëndësishëm që luajti gjatë Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare.

Labinot Mal 1

Picture 1 of 3

Ky fshat në rrethinën e Elbasanit e ruan monumentin e Enver Hoxhës brenda një shtëpie të një banori. Pikërisht në Labinot Mal u krijua Shtabi i Përgjithshëm i LANÇ i drejtuar nga Enver Hoxha. Pas çlirimit shtëpia ku u themelua Shtabi u kthye në Muze. Por ky muze u plaçkit pas shpalljes së demokracisë dhe veçanërisht në ngjarjet e vitit 1997.

Dashurinë që këta persona ndjejnë për Enverin e kanë shprehur haptazi shumëherë. Në vitin 2015 ata kërkuan që të ngrihet busti i Enver Hoxhës, por kjo kërkesë nuk është miratuar nga shteti.

Shkruar Nga
More from Revista User

Rita nuk harron të urojë Pavarësinë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Rita Ora, ka uruar Kosovën në 9...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *