OKB: Rritet numri i të uriturve, çdo i dhjeti në botë pa ushqim

Në raportin më të ri të OKB-së thuhet numri I të uriturve në botë është rritur dhe se aktualisht pa ushqim janë 81 milionë njerëz çka është 11 përqind e popullatës në botë.

Në krahasim me vitin e kaluar kjo është rritje prej 38 milionë njerëz.

Nga këta 815 milionë të uritur, 98 përqind nga ta jetojnë në vendet në zhvillim. Çdo ditë për shkak të urisë dhe kequshqyerjes vdesin rreth 20 mijë njerëz.

Shkruar Nga
More from Revista User

Elbasan, sekuestrohen 3 mina me telekomandë. Arrestohen dy të rinj

Policia e Elbasanit ka sekuestruar tre mina me telekomandë dhe ka arrestuar...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.