OKB: Siria – katastrofa më e keqe prej Luftës së Dytë Botëroreshkaterrimet-e-luftes-ne-siri

Shefi i Kombeve të Bashkuara për të drejta të njeriut, Zeid Raad al-Hussein, e ka përshkruar konfliktin në Siri si “katastrofën më të madhe të shkaktuar nga njeriu, prej Luftës së Dytë Botërore”, me ç’rast ka cituar torturë të përhapur dhe “valën e gjakderdhjes dhe mizorisë”.

“Sot i gjithë vendi është bërë dhomë torture – vend i tmerrit dhe padrejtësisë absolute”, thuhet në kumtesën e sotme të zotit al-Hussein.

Sipas tij “një numër i njerëzve kanë vuajtur burgosje arbitrare, torturë, rrëmbim dhe zhdukje të detyruar në Siri”.

Ai ka kërkuar lirimin e dhjetëra mijëra njerëzve që mbahen të burgosur nga palët e ndryshme në Siri dhe theksoi se sjellja e kryerësve të krimeve, përfshirë torturës, para drejtësisë, është e domosdoshme për arritjen e paqes së qëndrueshme.

Nga lufta 6 vjeçare në Siri, që filloi me goditjen e qeverisë kundër protestuesve për demokraci, janë vrarë afro 300 mijë njerëz, ndërsa miliona të tjerë janë zhvendosur.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi ditor, e shtunë 18 nëntor 2017

Dashi Do keni vështirësi dhe probleme gjate kësaj dite ne jetën tuaj...
Read More