Papa Françesku i shqetësuar me “ndarjen” në Evropë

Sekretari i Përgjithshëm i Vatikanit, Peter Parolin tha se “ndarja” në Evropë është një nga shqetësimet e Papa Françesku, derisa Spanja është duke u përballur me përpjekjen për ndarje të Katalonisë.

“Rezultatin e referendumit britanik dhe tendencën për ndarje në kontinentin evropian, Ati i Shenjtë e konsideron nevojë urgjente reflektimin e plotë mbi Evropën”, tha Parolin.

Parolin, që është personaliteti i dytë në hierarkinë e shtetit papnor, foli në konferencën e organizuar nga Shoqata e Peshkopëve Katolikë Evropian, ku pritej që Papa Françesku të mbajë një fjalim.

Shkruar Nga
More from Revista User

Çfarë po ndodh në Tiranë? Policia ‘pushton’ rrugët të fshijë parrullat. Ja çfarë shkruhet

Historia përsëritet. Nuk është filmi “Lulekuqet mbi mure”, por jemi në Tiranën...
Read More