Pasaporta e Mbretërisë së Zogut dhe 6 ‘urdhërat’ që shkruheshin në të

Gjashtë këshilla tepër të vlefshme, dje, sot dhe për jetë: nga koha e Mbretërisë së Ahmet Zogut.

Ja çfarë shkruhej në kapakun e brendshëm të pasaportës shqiptare të viteve 30-të. 

1. Ta dish dhe të jesh i sigurt se fatbardhsia dhe lumturia e jote gjindet në Shqipni e cila t`ep nder e të fal emnin shqiptar.

2. Ruaje mirë karakterin komtar dhe kryenaltsin shqiptare; bindju ligjeve dhe urdhnave të vendit kudo që të jesh.

3. Çdo shqiptar asht vëllau Yt: nderoje kurdoherë dhe ndihmoje kur të ket nevojë.

4. Mos e përbuz gjuhën e nanës s´ate, tue fole në gjuhë të huej kur nuk asht nevoja.

5. Ndero flamurin e atdheut tand: kush nuk e nderon Shenjin e komsis, shnderon vehten e vet.

6. Dashuria për atdhe ndihet ma tepër në mërgim, prandaj ketë dashuri ruaje edhe kur të këthejsh në vendin t´and.

 

Shkruar Nga
More from Redaksia

Punë në Gjermani? Duhet të plotësoni vetëm këtë kusht. Profesionet që kërkohen

Në Gjermani numri i vizave të punës për shqiptarë, boshnjakë dhe të...
Read More

12 Comments

  • Excellent items from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I really like what you have bought here, really like what you’re saying and the best way during which you assert it. You make it entertaining and you continue to care for to stay it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

  • I am actually loving the theme of your website. Do you ever face any kind of browser interface issues? Some of the blog audience have lamented regarding my free movie streaming blog not working appropriately in Explorer though appears wonderful in Chrome. Are there any kind of tips to assist fix that situation?

  • I’m truly enjoying the design of your site. Do you ever come across any web browser compatibility issues? Some of the site readers have lamented regarding my more insta followers blog not operating the right way in Internet Explorer though looks wonderful in Safari. Are there any kind of advice to help repair this situation?

  • I was talking to a good friend of mine around this article and regarding jailbreak news as well. I think you made some great points here, we’re also looking forward to find out more information from you.

  • Heya, you are definitely correct. I always read through your posts thoroughly. I am furthermore interested in real estate investment companies, you might discuss that at times. Have a good day.

  • I was discussing with a friend of my own on this info and even regarding robot trade too. I do think you made a number of very good points in this case, we are excited to find out more stuff from you.

  • Thank you for this wonderful content! I quite enjoyed reading it.I will be sure to save this blog and will often return later on. I would love to encourage you to ultimately continue your excellent writing, even think about environmental science jobs in australia also, have a nice afternoon!

  • I am definitely enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any kind of browser compatibility problems? A lot of my blog readers have lamented concerning my best mumbai packers and movers blog not operating the right way in Internet Explorer yet looks very good in Opera. Do you have any kind of advice to help correct that issue?

Leave a Reply

Your email address will not be published.