Pasaporta nga Shqipëria, kosovarëve? Qëndrimet në masë të shqiptarëve

Gjatë një vizite në Kosovës të Presidentit Ilir Meta pak ditë më parë, homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi i kërkoi që të pajiste me pasaporta qytetarët e Kosovës në mënyrë që të qarkullojnë lirshëm në vendet e Bashkimit Evropian.

Megjithëse ende nuk dihet nëse kërkesa është bërë edhe zyrtarisht, ajo që dihet është një presioni publik i kreut të Shtetit të Kosovës ndaj institucioneve evropiane për vonesën e liberalizimit të vizave për shtetasit kosovarë.

Ora News realizoi një sondazh në faqen e vet në Facebook, duke marrë mbi 700 komente. Shumica e tyre thonë se janë dakord me vendimin, por ka edhe nga ata që e kundërshtojnë një gjë të tillë pa dhënë sqarime.

Disa prej tyre që shprehin dakordësinë kujtojnë periudhën kur edhe shqiptarët e Shqipërisë nuk kishin të drejtë të qarkullonin pa viza jashtë vendit të tyre.

Shkruar Nga
More from Revista User

Zgjidhni një mollë dhe do të kuptoni diçka interesante për veten

Molla e parë Ju jeni person i hapur dhe i sinqertë. Kurrë...
Read More