Për flokë dhe thonj të shëndetshëm, hani këto ushqime

Ekspertët besojnë se konsumimi i sasive më të mëdha të biotinit mund të jetë sekreti për flokë dhe thonj më të shëndetshëm.

Ky kompleks i vitaminave B, dikur i njohur si vitamina H apo koenzima R, shpeshherë përdoret si tretman për thonjtë e brishtë dhe flokët e dobëta, e veçanërisht gjatë shtatzënisë.

Aftësia e kësaj vitamine për të stimuluar qeliza të reja dhe për ta shpejtuar procesin e rritjes së flokëve dhe thonjve e bën biotinin produkt të preferuar të salloneve të bukurisë.

Por, ndonëse kjo vitaminë mund të merret edhe si hap, më mirë është ta merrni përmes ushqimeve të ndryshme.

Disa nga ushqimet të cilat përmbajnë biotin, janë:

– Bajamet

– Patatet e ëmbla

– Vezët

– Qepët

– Domatet

– Karotat, etj.

Shkruar Nga
More from Revista User

Tregu i makinave, si shitësi shqiptar i korruptoi menaxherët zviceranë të firmës

Një 32 vjeçar me prejardhje nga Kosova, shitës automobilash në Bernë është...
Read More