Përmbytje masive në Peru: 800 qytete shpallin gjendjen e jashtëzakonshme, 72 të vdekurperu-permbytje

Të paktën 72 persona kanë vdekur pas disa ditë të ashpra përmbytjesh dhe rrëshqitjesh të shkaktuara nga shirat e dendur në Peru, shkruan “BBC”.

Përmbytjet më të këqija në gati 30 vjet kanë ndikuar në gjysmën e vendit. Më shumë se 800 qytete kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Kryeqyteti peruan Lima ndodhet pa ujë të pijshëm që nga e premtja pavarësisht përpjekjeve të shërbimeve emergjente.

Forcat e armatosura janë vendosur për të ndihmuar në vendosjen e kontrollit dhe rendit policor në të gjithë Perunë.

Mungesa e ushqimit dhe ujit po theksohet gjithnjë e më shumë dhe çmimet janë rritur me 5% javën e kaluar, konfirmoi qeveria.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Çfarë duhet të keni parasysh para se të fshini një tatuazh?

Shumë njerëz kanë në trupin e tyre një tatuazh i cili nuk...
Read More