Përshkallëzohet përplasja PS-LSI, Shalsi kritikon MetënEduard ShalsiDuket se nuk ndalet përplasja mes PS dhe LSI.

Pas ish-deputetit Koço Kokëdhima, që deklaroi se Balilët janë njerëz të LSI, ja ku vjen edhe një tjetër kritikë.

Mënyra se si drejtohet senca pelnare, moszbatimi i rregullores së Parlamentit, diskutimet jashtë rendit të ditës dhe gjuha e papërshtatshme që përdoret kanë detyruar deputetin socialist Eduard Shalsi që t’i drejtohet me një letër të hapur kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhe gjithë krerëve të grupeve parlamentare.

Në letrën e tij, Shalsi shkruan se ndjen përbuzje me abuzimin dhe të folurit vend e pa vend të individëve të veçantë në foltoren e Parlamentit, por pa i specifikuar ata.

“Duke vërejtur me shumë keqardhje që po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë fakti që ndërsa në rendin e ditës kemi projektligje të caktuara, në seanca parlamentare flitet për gjithçka tjetër përveçse projektligjeve në fjalë”, shkruan deputetit socialist.

Në fund të letrës, ai nuk e fsheh sensin kritik ndaj Metës, kur i kujton atij dhe gjithë krerëve të grupeve parlamentare se rregullorja e Kuvendit e ka të përcaktuar kohën për diskutime të lira, e cila është 60 minuta.

Madje, Shalsi shkon dhe më tej kur propozon që ky minutazh të rritet nëse është e nevojshme, në mënyrë që mos të shkelet rregullorja e procedures parlamentare.

Mund të duket shqetësim i një deputeti, por në ditët kur shkëndijat mes dy partive të koalicionit kanë qenë të forta, reagimi i Shalsit është më shumë një kritikë direkte ndaj kryetarit të Kuvendit, në mungesë këto ditë për shkak të vizitës në Amerikë.

Rikthehet kriza PS-LSI: ‘Xhelili’, ‘aksidenti i 2 fëmijëve’ dhe ‘Balili’

Në një kohë kur kryetari i LSI, Ilir Meta ndodhet në Uashington dhe në Tiranë kanë nisur spekulimet se cili do jetë pozicioni i forcës së tij politikë në zgjedhjet që pritet të zhvillohen pas thuajse një vit, duket se kriza mes PS dhe LSI është rikthyer.

Një deputet i LSI i kërkoi kryeministrit Edi Rama të kërkojë falje për kandidaturën e Shukri Xhelilit si kryebashkiak i Dibrës.

Një tjetër fushë beteje duket se është ajo se pranë cilës forcë politike është më shumë Klement Balili, i etiketuar si Eskobari i Ballkanit.

Ndërsa një pikë tjetër përplasje mes aleatëve ka lidhje me aksidentin e para disa ditëve në Kavajë.

Mediat kanë raportuar se pika e karburantit, e cila u bë shkak që barrierat e rrugës të ishin të hapura, duke sjellë aksidentin, ishte në pronësi të Pilo Kërit, babai i Krislen Kërit, shefit aktual të kabinetit të Ministrit të Transporteve, Edmond Haxhinasto.

Kurse Top Channel raporton se kompania që kishte në pronësi karburantin, kishte marrë me tender edhe mirëmbajtjen e këtij aksi rrugor.

Si për të shtuar akoma benzinë në zjarr, ditën kur ka nisur mbyllja e kësaj hapësire, deputeti socialist, Erion Vraçe shkruan se “po mbyllet hapësira e krimit, e lënë e tillë nga një interes privat mbështetur në rrugë korruptive!”.

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Debatet gjeopolitike dhe politike përfunduan, le të fokusohemi tek ekonomia këtë javë të fundit

Nga Ervis Iljazaj Sipas një raporti vlerësimi  të Institutit Europian Pashko mbi...
Read More