Plagosjet nga armët e zjarrit, SHBA-së i kushtojnë gati 3 miliardë në vitNdërsa numri i viktimave të plagosur nga të shtënat me armë më vdekjeprurëse në historinë e Shteteve të Bashkuara vazhdon të rritet, një raport i ri në kohë zbulon se dëmtimet lidhur me armët e zjarrit i kushtojnë Amerikës 2.8 miliardë dollarë në vit në shpenzimet e kujdesit shëndetësor.

Studimi nga Johns Hopkins Medicine zbuloi se armë janë tani shkaku i tretë kryesor i vdekjes në SHBA dhe lëndimet e paqëllimshme u rritën në 37.4 për qind në 2014-të.

Me vizitën mesatare të dhomës së urgjencës që kushton 5,200 dollarë, do të thotë që tatimpaguesit amerikanë po bombardojnë miliarda në vit për shkak të armëve të zjarrit.

Raporti vjen kur kombi përballet me një sfidë tjetër për të arritur një marrëveshje mbi politikat e kontrollit të armëve.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Vdekja e këngëtares Dolores O’Riordan është shkaktuar nga një mbidozë droge?

Këngëtarja Irlandese, Dolores O’Riordan mendohet të ketë vdekur për shkak të mbidozës...
Read More