“Po shkojmë drejt një katastrofe planetare”

Kriza bërthamore e Koresë së Veriut mund të çojë drejt një katastrofe planetare.

Kështu paralajmëroi presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Duke folur pas një samiti në Kinë, presidenti rus e quajti një akt provokativ testimin e fundit bërthamor të shtetit komunist.

Por ai tha se sanksionet e panevojshme dhe joeficente mund të përshkallëzojnë tensionet.

“Kjo mund të çojë në një katastrofë planetare me një numër të madh viktimash,” tha Putin.

Komentet e tij vijnë në një kohë kur SHBA ka deklaruar se Koreja e Veriut ‘po lutet për luftë’.

Ndërkohë Koreja e Jugut ka nisur një stërvitje ushtarake ku përfshihen anije dhe avionë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Tritol bashkëqytetarit për motive pronësie në Fushë-Krujë, 32-vjeçari kapet në Lushnjë

Një 32-vjeçari nga Fushë-Kruja u vu në pranga nga uniformat blu të...
Read More