Policët maqedonas patrullojnë resortet shqiptare

Ndërsa numri i qytetarëve maqedonas që kalojnë pushimet e verës në jug të Shqipërisë rritet, policia maqedonase do të vendoset për herë të parë në qytetin bregdetar jugor të Sarandës.

Nga Fatjona Mejdini

Numri i qytetarëve nga Maqedonia që vijnë të pushojnë në Shqipëri gjatë verës është rritur deri në atë pikë saqë Shqipëria i ka kërkuar policisë maqedonase ta ndihmojë të patrullojë vendpushimet.

Pas një marrëveshjeje midis Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë dhe asaj të Maqedonisë, këtë verë, për herë të parë, policia nga Maqedonia fqinje do të ndihmojë policinë shqiptare të kujdeset jo vetëm për policinë rrugore, por gjithashtu edhe krimin.

Kreu i Policisë Rrugore Shqiptare, Mitat Tola, tha për BIRN se një ndihmë e tij nevojitet në pikun e sezonit në muajt korrik dhe gusht.

Në këmbim, tha ai, policia shqiptare do të ndihmojë në ruajtjen e rendit në qytetin turistik maqedonas të Ohrit.

Ndërkohë, policia maqedonase do të patrullojë dhe do të ruajë rendin në qytetin jugor të Sarandës, i cili po bëhet një destinacion gjithnjë e më i preferuar për maqedonasit, pjesërisht për shkak të afërsisë së tij me ishullin grek dhe qendrën turistike të Korfuzit.

“Ndihma është bërë e nevojshme duke marrë parasysh trendin në rritje midis qytetarëve nga Maqedonia për të kaluar pushimet e tyre verore në Shqipëri, sidomos në jug,” tha Tola.

Që në maj, mediat në Maqedoni kanë raportuar një rritje të numrit të njerëzve që kalojnë pikën kufitare të Qafë Thanës në Shqipëri për t’iu drejtuar më pas plazheve të jugut.

Tola tha se nisma e fundit ishte në përputhje me bashkëpunimin e rënë dakord midis policisë në Ballkan në luftën e tyre kundër krimit.

Tashmë për tetë vjet me radhë, policia nga Kosova ka ndihmuar Shqipërinë gjatë muajve të verës, kryesisht në veriperëndim të Shqipërisë. Vizitorët nga Kosova i drejtohet kryesisht zonave bregdetare të Shëngjinit dhe Durrësit.

Policia nga Kosova patrullon gjithashtu me automjetet dhe pajisjet e saj, përveçse i bashkohet edhe patrullave që përbëhen nga policë nga të dy vendet.

Shkruar Nga
More from Revista User

Mbi 3.5 milionë fëmijë refugjatë nuk i kanë ndjekur mësimet

Mbi 3.5 milionë fëmijë refugjatë nuk kanë pasur mundësi të ndjekin mësimet...
Read More

14 Comments

  • Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  • I am now not sure the place you’re getting your info, however great topic. I must spend a while learning much more or understanding more. Thanks for wonderful information I used to be searching for this info for my mission.

  • Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

  • This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

  • I used to be very pleased to search out this web-site.I wanted to thanks to your time for this wonderful read!! I definitely having fun with each little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

  • F*ckin’ tremendous things here. I’m very satisfied to peer your post. Thank you a lot and i am having a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

  • Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

  • Hi my loved one! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with almost all important infos. I would like to see more posts like this .

Leave a Reply

Your email address will not be published.