Procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit Janukoviç shtyhet më 18 majviktor-janukovic

Drejtësia ukrainase shtyu sot deri më 18 maj procesin për tradhti të lartë të ish-presidentit, Viktor Janukoviç, i cili është strehuar në Rusi që prej rrëzimit të tij. Shtyrja u bë me qëllim për t’i mundësuar të dëshmojë nëpërmjet videokonferencës.

“Akuzuar për tradhti të lartë dhe për shkelje të integritetit territorial të Ukrainës, duke rrezikuar kështu burgim të përjetshëm, presidenti i dështuar kërkon të dëshmojë me qëllim që përfundime objektive të mund të vendosen nga drejtësia”, deklaroi avokati i tij, Vitali Serdabs, gjatë seancës së parë gjyqësore.

Gjykata e Kievit ku zhvillohet procesi pranoi këtë kërkesë dhe vendosi shtyrjen më 18 maj të seancës së ardhshme gjyqësore.

Viktor Janukoviç u arratis në shkurt 2014 në Rostov-sur-le-Don, në jug të Rusisë, pas disa javëve protestash kudnër pushtetit të tij në Kiev, të cilat u tentua të shuhen me dhunë dhe vrasje.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

“The Telegraph”: Britania, ”qielli” që rinia shqiptare ëndërron. ”Pushtojnë” portin e…

Gazeta prestigjoze britanike “The Telegraph” përmes një artikulli ngre alarmin për trefishimin...
Read More