Pronari bën diçka të pazakontë për punëtorin e sëmurë me kancerKur Keith Ellick u diagnostikua me kancer vdekjeprurës, shefi i tij, Addam Smith donte dëshpërimisht të bënte diçka për t’i ngritur humorin.

Drejtori i kompanisë ku punonte Ellick mobilizoi një skuadër me 50 punëtorë dhe ata transformuan brenda shtatë ditësh shtëpinë me dy dhoma gjumi ku jeton Ellick, një kopshtar, bashkë me të shoqen, Sasha Hogan, 26 vjeç dhe djalin e tyre, Leyton, 5 vjeç.

Ellick ka edhe 12 muaj jetë.

“Nuk kam para as për funeralin,” i tha ai shefit të tij.

Ai ishte i shqetësuar për familjen e tij, jo për veten.

Pasi i kanë rregulluar shtëpinë, tashmë Smith shpreson se do të mbledhin 100 mijë sterlina për të ndihmuar familjen e tij që ta blejë plotësisht shtëpinë.

Generosity: Keith Ellick, left, was diagnosed with terminal cancer and feared he didn't even have the money to pay for a funeral. His worries about his family's future inspired boss Addam Smith to actRenovation: Mr Smith spent seven days transforming the two-bedroom home Mr Ellick shares with partner Sasha Hogan, 26, and their son, Leyton, aged five. Picture: The kitchen before work startedTransformation: Mr Smith got help from 50 generous tradesmen, who gave up days off and evenings to workDelight: Mr Ellick, from Lincoln, said he was stunned at the transformation – and overwhelmed by the workers’ generosity of time and spirit. Pictured: The family's living room beforeSurprise: The tradesmen renovated the home while Mr Ellick’s family enjoyed time away at a holiday chaletKind: Mr Smith got help after he posted a message to the 17,000-strong Builders Talk Group on Facebook seeking ideas, and then started approaching companies for free items to re-do each roomFuture: What's more, a funding page Mr Smith set up has topped £16,000 – and the businessman hopes to raise £100,000 to help the family buy their council-owned home outright, and start trust funds for Leyton and Mr Ellick’s four other children from previous relationshipsHigh praise: Mr Smith has also received a congratulatory call from DIY SOS presenter Nick Knowles

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Blushi: Më ka kërcënuar Elvis Roshi! Meta: Do e shoh këtë punë

Deputeti Ben Blushi, në seancën parlamentare të kësaj të enjteje, ka akuzuar...
Read More