Propozimi i SHBA-së për furnizimin e Ukrianës me armë

Ndihmës të lartë amerikanë do t’i propozojnë presidentit, Donald Trump, një plan 47 milion dollarësh për të financuar dhe shitur armë mbrojtëse Ukrainës.

Sipas transmetuesit televiziv ABC News, një burim nga Departamenti i Shtetit, ka thënë se kjo do të jetë një përpjekje për të luftuar agresionin rus në rajon.

Plani për furnizim të Ukrainës me armë përfshin një raketë kundër tankeve, që sipas raportimeve vetëm inicuesi i raketës kushton rreth 126 mijë dollarë, ndërsa 78 mijë dollarë kushton secila raketë.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurimit, i ka thënë ABC se “nuk ka ndonjë njoftim deri më tani”.

Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe presidenti amerikan, Donald Trump, duhet të approvojnë çfarëdo vendimi që do të mirret rreth kësaj çështje.

Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi ditor, e enjte 19 tetor 2017

Dashi Do ketë zhvillime pozitive gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne...
Read More