Protesta e parë e kapitalit

Kompanitë e mëdha kryesore në vend dhe shoqatat e biznesit bëhen bashkë në tubimin për të sensibilizuar institucionet dhe qytetarët në luftën kundër informalitetit. Diskutantët kërkojnë nisma ligjore dhe mbështetje në formalizimin e ekonomisë. Civici: Informaliteti çon në një ekonomi të sëmurë.

Biznesi “pushton” bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në sensibilizimin e strukturave shtetërore, qytetarëve, përfaqësive të huaja në vendin tonë dhe çdo organizmi tjetër për të ndikuar në luftën kundër informalitetit në ekonomi. Protestë nuk është, por një demonstrim paqësor dhe e vetmja zhurmë që krijohet vjen nga shpërthimi i ndonjë tullumbaceje të zezë, ku shkruhet: “Jo informalitetit në biznes”. Gjithçka është e menduar në detaje dhe sipas përfaqësuesve të tubimit, tullumbacja e zezë nënkupton informalitetin, por me nisma ligjore dhe bashkim të biznesit, ky fenomen shfryhet si një flluskë. “Kjo nuk është një protestë, por një lëvizje sensibilizuese që bën bashkë bizneset kryesore në vend në mbështetje të çdo reforme që synon luftën kundër informalitetit”, shprehet Alban Fejzaj, një nga organizatorët e tubimit. Punonjësit dhe administratorët mbajnë në duar pankarta të ndryshme, ku më të shpeshtat që qarkullojnë janë ata që shkruajnë “merr kuptonin tatimor” dhe “jo informalitetit në biznes”. Mijëra tubues paqësisht parakaluan nga Piramida deri pranë sheshit ‘Nënë Tereza’, ku mbajtën edhe fjalët e rastit për këtë nismë të veçantë.

“Informaliteti është një nga pengesat kryesore për të gjitha reformat e tjera që synojnë rritjen e konkurrencës se ndershme, forcimin e klimës së biznesit dhe rritjen e qëndrueshme të ekonomisë shqiptare. Në reformën që ka ndërmarrë, qeverisë shqiptare nuk do t’i mungojë mbështetja jonë për ta çuar reformën kundër informalitetit përpara, duke e konsideruar si një projekt me një strategji afatgjatë e të mirëstudiuar, e cila duhet të synojë te lehtësimi dhe gjithëpërfshirja”, thotë Ines Muçostepa, kryetare e Bashkimit të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë në Shqipëri. Folësit theksuan se sipërmarrja të formalizojë çdo aktivitet dhe veprim ekonomik, të kontribuojë për të krijuar një kulturë për pagimin e taksave, si të vetmen rrugë që mund të çojë drejt zhvillimit ekonomik. Përveç biznesmenëve dhe administratorëve, vendi iu është lënë më shumë punonjësve që mbajnë në duar pankarta ku shkruhet: “Informaliteti dëmton të drejtat e të punësuarve”. Sipas ekspertëve të ekonomisë, mendohet se niveli i informalitetit shkon deri në 35 % dhe për një ekonomi në zhvillim si Shqipëria kjo konsiderohet një shifër e lartë. Nisur nga ky fenomen shumë organizata biznesesh që ndodhen brenda sistemit të ligjshëm fiskal, këmbëngulin se formalizimi i ekonomisë i jep shtysë zhvillimit të vendit dhe krijon kushte të barabarta për të gjithë subjektet, qofshin këto edhe të biznesit të vogël. “Lufta ndaj ekonomisë informale ndihmon për të parandaluar rritjen e taksave! Politika Incentivuese për një Ekonomi sa më të formalizuar. Më shumë drejtësi për më pak informalitet”, deklaroi Kryetari i Shoqatës së Investitorëve të Huaj në Shqipëri, Silvio Pedrazzi. Është ndër ato tubime unike në vendin tonë ku biznesi bashkohet jo për të gjetur “dredhi” në shmangien e detyrimeve, por për t’iu kërkuar institucioneve shtetërore dhe private për formalizim të biznesit dhe futjen në sistem.

Adrian Civici: Informaliteti çon në një ekonomi të sëmurë

Ky manifestim ishte i nevojshëm dhe i domosdoshëm, pasi informaliteti çon në një ekonomi të sëmurë dhe ka ardhur koha ta luftojmë këtë sëmundje, nëse duam rritje ekonomike, zhvillim të qëndrueshëm nuk mund ta arrijmë me kaq shumë xhepa informalë. Kur një ekonomi është e sëmurë, askush nuk përfiton, por të gjithë humbim. Kush më pak e kush më shumë! Nëse një vend si Shqipëria, me një përqindje informaliteti 35-45 për qind në ekonomi klasifikohet nga vendet më problematike të botës, kuptohet qartë se çfarë investimesh mund të presë, çfarë planesh biznesi të suksesshëm mund të bëjë si kapitali dhe sipërmarrja mund të zhvillohet, si bankat mund të jenë të sigurta me bilancet që paraqesin ata që kërkojnë kredi dhe si shumë njerëz të varfër dhe jo të varfër që duan të përfitojnë nga politikat sociale mund të kenë shpresë se ne shërbim të tyre do të ketë ato fonde, ato politika që duhet. Sigurisht që kjo prek probleme të natyrës sociale dhe në vështrim të parë duket sikur ky informalitet i zgjidh, por në të vërtetë është një dëm i madh për financat dhe ekonominë e vendit. Ne jemi të ndjeshëm ndaj biznesit të vogël dhe jemi për krijimin e politikave të veçanta për të, por ky fenomen i dëmshëm që sëmur ekonominë. Me këto shifra të mëdha informaliteti, ku gjysma e ekonomisë është e padeklaruar nuk tërhiqen as investimet e huaja, nuk ka as financime të mëdha bankare, madje edhe statistikat nuk janë të sakta pasi mungojnë të dhënat për gjysmën e ekonomisë. Kur vjen puna te informaliteti nuk ka vend për dallim “biznes i madh, biznes i vogël”. Por nuk mjaftojnë vetëm politikat e qeverisë, të shtetit për ta luftuar. Sepse pa aktorët vetë, pa biznesin nuk ka sukses. Ne, si Universitet Europian i Tiranës , që si devizë ka “Universiteti i Biznesit” studentëve tanë u kalojmë njohuritë e funksionimit të ekonomisë, i edukojmë ata me metodat e një ekonomie formale dhe eficiente, si edhe i informojmë për dëmet e mëdha që shkakton informaliteti. Ky manifestim është më uniku në llojin e vet në 27 vjet demokraci në vend, pasi jo vetëm shoqëria civile, por edhe vetë biznesi që deri më sot është dukur sikur ka qenë zë kundër politikave të qeverisë e ka kuptuar se pa transparencë nuk mund të arrijë zhvillimin, nuk mund të jetë eficient e as të ketë bashkëpunime me biznese ndërkombëtare.

Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Si të shmangim luftën bërthamore me Korenë e Veriut

The Economist Është e çuditshme që Koreja e Veriut shkakton kaq shumë...
Read More

27 Comments

 • Thank you for every other excellent article. Where else could anybody get that type of info in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I’m on the search for such info.

 • You are completely right, I’d really like to discover more on that subject! I’m as well interested by websites to watch free movies because I think it’s quite cool presently. Thanks!

 • There are certainly great developments on the style of this website, I honestly like it. My website is on the subject of free new movies and right now there are plenty of stuff to do, I am still a rookie in website creation. Thanks!

 • Hello there, I am truly happy I came across this site, I actually encountered you by error, when I was browsing on Digg for easy followers for instagram. Regardless I am here right now and would just enjoy to say cheers for a marvelous article and the overall enjoyable blog (I too enjoy the theme/design), I don’t have sufficient time to read through it completely at the minute though I have bookmarked it and even added in the RSS feed, so whenever I have sufficient time I will be back to look over a lot more. Make sure you do continue the fantastic work.

 • I’m actually enjoying the design of your website. Do you ever encounter any internet browser interface issues? Some of my own site audience have complained about my jailbreak your iphone website not operating appropriately in Explorer but appears wonderful in Chrome. Have you got any kind of tips to help repair this matter?

 • Appreciating the persistence you put into your site and thorough details you present. It’s great to find a website occasionally that is not the similar outdated rehashed material. Amazing read! We have saved your webpage and I am including the RSS feeds to our commercial real estate listings site.

 • Howdy could you inform me which blogging platform you are using? I am seeking to get started on my own website on forex expert soon though I’m having trouble making a choice.

 • You’re definitely correct, I would like to know new information on this particular subject! I’m as well curious about real estates since I think it really is very trendy these days. Keep doing this!

 • Thank you for this wonderful write-up! I quite liked learning about.I’ll make certain to save the site and definitely will come back in the future. I would really like to suggest you to continue the wonderful work, possibly write about types of rescue inhalers also, have a good day!

 • I discovered your weblog website on google and check some of one’s early posts. Continue to keep up the incredibly beneficial operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to reading a lot more from you later on!

 • You are totally right. I liked reviewing this info and I will get back for more right away. Our internet site is on the subject of food nutrition, you could take a glance if you are interested in this.

 • I was conversing with a buddy of my own regarding this info and regarding sports as well. I do think you made a number of great points in this article, we are excited to read more material from you.

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • I am really interested to discover just what blog system you’re using? I am experiencing a few slight safety issues with our latest website about steam cleaning companies and I would like to find one thing a lot more secure. Do you have any solutions?

 • Appreciating the time and energy you invested in this site and thorough information you display. It really is great to discover a blog now and then which is just not the same obsolete rehashed content. Amazing read! We have bookmarked your site and I am adding your RSS feeds to my own online excel classes webpage.

 • I felt great reading this and I feel you are absolutely correct. Inform me if you’re looking into HDTV tuners, this is my primary competence. Hope to check back with you soon, bye for now!

 • Hello there I’m truly delighted I found this website, I actually found you by error, while I was searching on Bing for bitcoin to kuwaiti dinar. Regardless I am here right now and would just enjoy to say thanks for a fantastic posting and the all round interesting site (I likewise adore the design), I don’t have sufficient time to read through it all at the minute however I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have the time I’ll be back to go through a great deal more. Make sure you do continue the excellent job.

Leave a Reply

Your email address will not be published.