Pse vejushat rrezikojnë të vdesin më herët se zakonisht?Ju mund të vdisni nga një zemër e thyer. Vejushat kanë një rrezik 40% më të lartë të vdekjes në gjashtë muajt e parë pas humbjes së bashkëshortit.

Studimi i ri nga hulumtuesit e Teksasit tregon se të vejat kanë nivele më të larta të inflamacionit të biomarkerëve.

Kjo mund të ngadalësojë ritmin e zemrës dhe të rrisë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Gjetjet ofrojnë rrugë të reja për të eksploruar për trajtime për të mbrojtur vejushat.

Humbja e një bashkëshorti është një situatë stresuese dhe zakonisht vërehet se ky stres mund të ketë efekte negative në shëndetin e partnerit të gjallë.

Tani, hulumtimet e reja sugjerojnë se kjo lidhje midis shëndetit të dobët dhe humbjes së fundit nuk është thjesht një rastësi, por mund të ketë një shpjegim biologjik: ndërsa ideja e pasojave shëndetësore të një zemre të thyer nuk është e re, ky është studimi i parë që lidh nivelet e larta të citokineve dhe variacionin e ulët të shkallës së zemrës.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Përplaset për vdekje një 53-vjeçar, autori largohet nga vendngjarja

Një 53-vjeçar është aksidentuar për vdekje në rrugën nacionale Lezhë-Milotë. Ngjarja ka...
Read More