Putin shtrëngon kufizimet në internet

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka nënshkruar një ligj i cili ndalon përdorimin e shërbimeve proxy të internetit dhe rrjeteve virutale private (VPN).

Ligji është nënshkruar nga Putin më 29 korrik, ndërsa është publikuar sot nga qeveria.

Ligjëvënësit kanë thënë se ky ligj ka qenë i nevojshëm për parandalimin e shpërndarjes së ideve dhe materialeve ekstremiste.

Kritikët kanë thënë se qeveria e Putinit përdor shpesh arsyetime të tilla për të shtypur mospajtimet politike.

Të gjitha këto ndryshime të ligjit, pritet të fuqizohen më 1 nëntor, disa muaj para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2018 në Rusi.

Putin pritet të fitojë edhe një mandat gjashtë vjeçar.

Sipas ligjit, shërbyesit e Internetit do të udhërohen të bllokojnë faqe të cilat ofrojnë VPN dhe shërbime të tjera proxy.

Rusët i frekuentojnë shpesh faqet e tilla për të fituar qasje në përmbajtjet e bllokuara.

Gjatë viteve të fundit, autoritetet ruse kanë përshkallëzuar përpjekjet për të ndjekur penalisht përdoruesit e internetit rreth përmbajtjeve që janë konsideruar ekstremiste.

Shkruar Nga
More from Revista User

Angela Martini rrëfen pse u martua me milarderin rumun: Nuk ka vetëm lekë por…

Martesa e papritur dhe dasma private e shqiptares më provokuese në këtë...
Read More

9 Comments

  • A lot of thanks for all of your work on this web page. Kim really likes working on investigation and it’s really easy to see why. A number of us learn all about the dynamic method you create functional guides on the web blog and as well boost contribution from the others on the article and my daughter is always learning so much. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one performing a wonderful job.

  • Hello, I am really happy I found your webpage, I actually found you by accident, while I was researching on Aol for free movie sites. Nonetheless I am here right now and would simply enjoy to say thanks a lot for a incredible posting and the all round thrilling blog (I also love the theme/design), I do not have time to read it completely at the moment however I have bookmarked it and moreover added in the RSS feed, so whenever I have sufficient time I will be returning to read much more. Make sure you do keep up the fantastic work.

  • Nice blog here! Additionally your web site so much up fast! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink to your host? I want my web site loaded up as quickly as yours lol

  • Admiring the time and energy you invested in your website and thorough material you provide. It is amazing to discover a website from time to time which is just not the similar outdated rehashed content. Amazing read! We have saved your site and I am including the RSS feeds to our more likes on instagram webpage.

Leave a Reply

Your email address will not be published.