Qeveria e Bagdadit fillon nxjerrjen e naftës nga rezervat e Kirkukut

Qeveria qendrore e Irakut ka rifilluar nxjerrjen e naftës nga pellgjet e provincës së Kirkukut, e cila ishte bllokuar kur, javën e kaluar, trupat e Bagdadit e kanë ri-okupuar krahinën, e cila mbahej nën kontrollin e forcave kurdë, “Peshmerga”, raporton “Ansa.it”.

Në veçanti, eksporti ka filluar nga e mërkura, me një ritëm prej 90.000 barili në ditë, nga pusi i Avanas.

Prodhimi në puset e Avana dhe Bye Hassan, për një total prej 275.000 barili në ditë, ishte ndërprerë më 19 tetor të këtij viti.

Shkruar Nga
More from Revista User

Parandalohet tragjedia në Tiranë, babai “tërbohet” pasi zbulon lidhjen e vajzës 14-vjeçare

Një ngjarje e rëndë kriminale është parandaluar mbrëmjen e djeshme në kryeqytet, pasi...
Read More