Qindra të infektuar nga sëmundja vdekjeprurëse në MadagaskarNjë shpërthim vdekjeprurës i viruseve pneumonike, që i atribuohet vdekjes së zezë, ka vrarë të paktën 124 persona. Zyrtarë shëndetësorë kanë paralajmëruar se “numri i rasteve po rritet”.

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i murtajës së Madagaskarit ka arritur 124 me një total prej 1,133 të infektuar.

Më shumë se 50 milion njerëz në Evropë patën vdekur nga ky mortajë e quajtur, Vdekja e Zezë në vitet 1300, të cilat shumë historianë besojnë se u shkaktuan nga disa sëmundje vrasëse duke përfshirë plagën pneumonike.

Shumica e viktimave të regjistruara në Madagaskar janë infektuar me formën pneumone që është shumë ngjitëse.

Zyrtarët e shëndetësisë kanë paralajmëruar se “numri i rasteve po rritet”, pavarësisht deklaratave nga qeveria e Madagaskarit se ka pasur një rënie.

Elhadj As Sy, sekretar i përgjithshëm i Federatës Ndërkombëtare të Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, tha: “Numri i rasteve po rritet nga dita në ditë.

“Vullnetarët tanë po punojnë në komunitete duke i bindur njerëzit që të kërkojnë ndihmë”, ka thënë ai.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Angelina do blejë shtëpi 25 milionë dollarëshe

Angelina Jolie dëshiron të blejë një shtëpi në zonën e vjetër në...
Read More