Raporti i UNHCR: 10 milionë njerëz pa shtetësiRreth 10 milionë njerëz në botë nuk kanë shtetësi, përfshirë 3 milionë të tillë të njohur zyrtarisht.

Ky status, i privon ata nga identiteti, të drejtat dhe shpesh edhe vendet e punës tha agjencia e kombeve të bashkuara për refugjatët.

Rohingat myslimane në Mianmarin me shumicë budiste, përbëjnë minoritetin më të madh të botës të personave pa shtetësi, me rreth 600 mijë prej tyre që i janë larguar dhunës dhe represionit që nga gushti, duke kërkuar shpëtim në Bangladesh.

Në një raport, të titulluar kjo është shtëpia jonë, minoritetet pa shtetësi dhe kërkimi i tyre për status, komisioneri i lartë për refugjatët i kombeve të bashkuara, i kërkoi qeverive ti jepte fund praktikës diskriminuese deri në 2024.

Qeveritë duhet t’i japin shtetësi njerëzve që lindin në territoret e tyre dhe të lehtësojnë natyralizimin për ata që prej kohësh kërkojnë shtetësinë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Aurela Hoxha tregon se çfarë operacionesh plastike ka bërë

Aurela Hoxha është një nga femrat më të komentuara në mediat rozë,...
Read More