Reagon SHBA: Ja ku u përplas raketa e lëshuar nga Koreja e Veriut

raketa

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar lidhur me raketën e lëshuar nga Korea e Veriut.

Koreja e Veriut të shtunën filloi një raketë që u përplas në Detin e Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor, citohet nga CNN një zyrtar i SHBA-ve.

Raketa ndoshta ishte një raketë balistike me rreze të mesme të quajtur KN-17, tha zyrtari amerikan.

Raketa u nis nga aerodromi i Pukchang dhe fluturoi për rreth 30 deri në 40 kilometra përpara se të përplasej në ujërat jashtë Gadishullit Korean, tha zyrtari.

Ndërkohë, shefi i ushtrisë së Koresë së Jugut ka thënë “Koreja e Veriut lëshoi një raketë të paidentifikuar nga një vend në afërsi të Bukchang në Pyeongannam (Provinca Jugore e Pyeongan) herët këtë mëngjes”.

Shkruar Nga
More from Revista User

Delvinë, duke lëvizur me 285 kg kanabis, në pranga 2 persona

Një 30-vjeçar dhe një 27-vjeçar janë arrestuar ditën e sotme në Delvinë,...
Read More