Roli i Nënpresidentit Pence gjatë 2017-s

Historikisht, Nënpresidentët amerikanë kanë patur ndikime të ndryshme në Shtëpinë e Bardhë, në varësi të marrëdhënies me Presidentin. Ndërsa administrata e Presidentit Donald Trump përgatitet për vitin e saj të dytë, korrespondenti i Zërit të Amerikës, Mike O’Sullivan, njofton se si vazhdon të zgjerohet roli i Nënpresidentit Pence.

Gjatë disa udhëtimeve jashtë vendit, ndër to edhe një vizitë në dhjetor tek forcat amerikane në Afganistan, Mike Pence ka ndërmarrë rolin e të dërguarit presidencial.

Roli i tij është më shumë se sa thjesht simbolik, thotë një historian i nënpresidentëve.

“Duket se Nënpresidenti Pence përfshihet në vendimmarrjen në Shtëpinë e Bardhë dhe se merr shpesh përsipër detyra. Në komentet e tij publike, ai shfaqet me lavdërime, ndonjëherë edhe entuziast për Presidentin”, thotë historiani Joel Goldstein, i Universitetit të Saint Louis.

…Dhe duket se ai e ka përqafuar këtë mision.

Në disa administrata, Nënpresidenti ka pak pushtet. Në të tjera, ai është partner i Presidentit.

“Nelson Rockefeller, Nënpresident me Gerald Ford-in, e pati quajtur paisje në gatishmëri. Vepron si nxitësi kryesor dhe ka influencë në Shtëpinë e Bardhë”, thotë Sherry Bebitch Jeffe, e Universitetit të Kalifornisë së Jugut.

Mike Pence nuk ka dukshmërinë e Joe Biden-it apo Al Gore-it, por roli i tij po evoluon.

Ai ka marrë detyrën e sqaruesit presidencial.

“Kur Presidenti ka bërë deklarata të debatueshme, si p.sh. vënia në pikëpyetje e nenit për mbrojtjen e përbashkët të NATO-s, apo deklaratat për Venezuelën, Nënpresidenti ka dalë në skenë për t’i qartësuar gjërat”, thotë zoti Goldstein.

Ai konfirmoi përkushtimin amerikan ndaj NATO-s, si dhe bëri thirrje për masa diplomatike për të ndalur rrëshqitjen e Venezuelës drejt diktaturës.

Megjithëse, Presidenti Trump mbështeti kandidatin për në Senat në shtetin Alabama, Roy Moore, i cili humbi pas akuzave për tentativa seksuale me adoleshentë, Nënpresidenti Pence nuk i dha mbështetje dhe shtoi se akuzat ishin shqetësuese.

Në dallim nga Presidenti Trump, zoti Pence ka eksperiencë të gjatë politike – 12 vjet si ligjvënës nga Indiana dhe 4 vjet si guvernator i atij shteti.

“Zoti Pence njihet nga anëtarët e Kongresit dhe të paktën ligjvënësit republikanë i besojnë atij”, thotë zonja Bebitch Jeffe.

Duke ngushëlluar viktimat e uraganit në Teksas, apo në vizita zyrtare në Argjentinë dhe Australi, zoti Pence po formon rolin e tij si i dërguar presidencial.

“Është një rrugëtim i vështirë, ndërsa ai mundohet ta mbështesë Presidentin dhe ta qetësojë atë, ndërkohë që përpiqet të mos përqafojë plotësisht disa prej mesazheve të tij të debatueshme në Twitter, apo deklaratat e herëpashershme që bën Presidenti”, thotë zoti Goldstein.

Deri më tani, analistët thonë se Nënpresidenti Pence ja ka dalë mbanë gjatë këtij rrugëtimi të vështirë.

Shkruar Nga
More from Revista User

“Çmendet” Miley Cyrus për Pashkë

Këtë të dielë këngëtarja Miley Cyrus, u ka uruar fansave të saj...
Read More