Rrëfimi tronditës për diktatorin korean: “Amerika vdes, vdesim të gjithë së bashku”kim-jong-un

Hyeonseo Lee, e cila u arratis në Mbretërinë Hermite kur ishte 17 vjeçe, tha se dikatori Korean Kim Jong-un, nuk do të mendonte dy herë për sulmet me armë bërthamore për të dëmtuar SHBA-të.

Ajo tha se koreano-veriorët janë “të tronditur” në pranimin e regjimit brutal të Kim, me shumë besim se armët e tyre janë shumë më të fuqishme se çdo komb tjetër.

Reagimi i saj vie pasi Koreja e Veriut fshiu SHBA-të me një bombë nukleare në një video simuluese të Luftës së Tretë Botërore, shkruan Daily Star, përcjell Bota sot.

Lee, 37 vjeçe, tha se shfaqja e pushtetit me armët e Kim, kishte për qëllim t’i tregonte SHBA-ve se është gati të luftojë.

Ajo i tha MailOnline: “Në minutën e fundit, kur ai zbulon se ai do të humbasë të gjithë fuqinë e tij, ai do ta përdorë atë. Ka një slogan në Korenë e Veriut që thuhet:” Amerika vdes, vdesim të gjithë, të gjithë vdesim së bashku”.

“Ai do të niste raketa në Korenë e Jugut, Japoni dhe Amerikë. Ai është një diktator që nuk do të kishte ku të shkonte dhe nuk do të kishte asnjë mënyrë për ta ndaluar atë “, shtoi Lee.

Kim pritej të niste testin e gjashtë të raketave nukleare gjatë fundjavës për të përkuar me Ditën kombëtare të Diellit në vend.

Por, raketa dështoi në mënyrë spektakolare, pasi kreu i hekurt tregoi aftësitë e tij ushtarake në një marshim në kryeqytet.

Zonja Lee tha se armët e fundit në paradë ishin të reja dhe se shumica e koreanëve të veriut nuk janë të vetëdijshëm se sa e fuqishme është SHBA-ja.

Ajo zbuloi se ajo ishte e detyruar të shihte ekzekutimin kur ajo ishte vetëm shtatë vjeçe.

“Ajo që më frikësoi më shumë ishte turma e madhe. Isha shumë e re për të ditur vërtetë se çfarë po ndodhte, por isha e frikësuar që një njeri vdiq para meje, duke u mbytur nën urën”, tregoi ajo.

Lee udhëtoi nëpër lumin Yalu në Kinë për ta shpëtuar, pasi e kuptoi varfërinë dhe urinë që kaplonte vendin e saj.

Pas qëndrimit me të afërmit në Kinë ajo shkoi në Korenë e Jugut si një refugjate, përpara se të rrezikonte jetimin e saj për t’u kthyer në veri dhe për të shpëtuar nënën dhe vëllanë e saj.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

3 Femrat e zodiakut më të parezistueshme!

Disa gra janë të mira dhe të rafinuara, ndërsa të tjerët tërheqin...
Read More