Rreziku që vjen nga kriza në ItaliBrukseli dje u fajësua për krizën politike të Italisë, e cila kërcënoi të rrëzonte Eurozonën. Aksionet dhe tregjet e financiare u zhytën, pasi presidenti italian Sergio Mattarella vuri veton ndaj emërimit të një ministri euroskeptik në një koalicion të ri anti-krijimi.

Partnerët e koalicionit, populistët e 5 Yjeve dhe e djathta Lega Nord, pretenduan se eurokratët fshiheshin pas lëvizjes dhe i vunë gishtin Brukselit.

Erdhi si një instrument matës për të parë gjasat e rënies së borxhit duke e lënë Euron të rritet në 11.3 përqind nga 3.6 përqind në Prill.

Në mes të trazirave, Euro u rrëzua në gjashtë muaj e gjysmë kundrejt Dollarit. Dhe komisioneri evropian Guenther Oettinger intensifikoi zemërimin duke thënë se kriza do t’i mësonte italianët të mos votonin për partitë populiste herën tjetër.

5-Yjet kërkoi që ai të jepte dorëheqjen dhe tha se ishte një shembull i qartë i “manipulimeve të dukshme që demokracia italiane ka vuajtur”.

Udhëheqësi Luigi Di Maio tha se zgjedhjet e reja tani ishin të pashmangshme.

Ai deklaroi: “Këta njerëz e trajtojnë Italinë si një koloni verore ku do të vijnë dhe të kalojnë pushimet. Por në pak muaj do të kemi një qeveri tjetër që Evropa më në fund do ta respektojë”.

Shefi i Këshillit të BE Donald Tusk ndërhyri në Twitter – duke deklaruar: “Apeli im ndaj të gjitha institucioneve të BE, ju lutem respektoni votuesit. Ne jemi atje për t’u shërbyer atyre, jo për t’iu dhënë leksione”.

Italia do të shkojë përpara me kryeministrin e pazgjedhur Carlo “Mr Scissors” Cottarelli, një ish-bankier i FMN.

Ekspertët paralajmëruan se kaosi ishte një provë shumë më e madhe për Euron sesa kriza greke e borxhit gjashtë vjet më parë.

Ruth Lea i Grupit Bankar Arbuthnot tha: “Kjo është shumë e rrezikshme për Eurozonën. Italia është një problem krejtësisht i ndryshëm dhe më i madh. Është një ekonomi kaq e madhe dhe forcat e euroskepticizmit janë shumë më të organizuara se sa ata në Greqi”.

Italia nuk është ripërtërirë kurrë nga kriza e kreditit. Papunësia e të rinjve mbetet më shumë se 30 përqind. Dhe borxhi i vendit është më i madh se të ardhurat kombëtare.

Vendi gjithashtu po lufton për t’u përballur me më shumë se 180,000 azilkërkues dhe refugjatë.

/tvklan.al 

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Bebe Rexha, Projekti im i ri muzikor do të jetë me Nicki Minaj

  Këngëtarja bukuroshe me origjinë shqiptare Bebe Rexha duket se po njeh...
Read More