Rriten tensionet: Ky shtet i fuqishëm i bashkohet Trumpit, për të ndalur njeriun që po kërcënon botënBritania është bashkuar me presidentin e SHBA-ve për të paralajmëruar Korenë e Veriut lidhur me kërcëniminë e sigurisë botërore.

 

1

Picture 1 of 4

Shteti i egër është thënë se duhet të ndalë sjelljen e tij “destabilizuese”, e cila është përshkruar si një kërcënim për sigurinë ndërkombëtare, raporton gazeta britanike Daily Express.

Baronesha Joyce Anelay u tha shokëve në Shtëpinë e Lordëve se programet raketore bërthamore dhe balistike të Kim Jong Un-it ishin një “shkelje e rezolutave të shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”.

Ajo shtoi se Britania mbështet plotësisht veprimet në Këshillin e Sigurimit për të kundërshtuar kërcënimin dhe për të mbajtur presion mbi regjimin e Phenianit.

Lordi Alton i Liverpool-it tha se lufta e fundit koreane kushtoi rreth tre milionë jetë, duke përfshirë 1,000 ushtarë britanikë.

Ai i kërkoi qeverisë të përdorte praninë e saj diplomatike në Korenë e Veriut dhe Kinën për të “parandaluar një rezultat katastrofik” ndaj qëndrimit të tanishëm.

Anelay shtoi se Britania do të vazhdojë të punojë me Korenë e Veriut dhe OKB-në për të ndryshuar sjelljen e Koresë së Veriut.

Paralajmërimi vjen pasi sekretari i jashtëm Boris Xhonson kërkoi “koka të qeta dhe të qarta” në qëndrim – duke këmbëngulur se veprimi ushtarak kundër Phenianit nuk ishte një “rrugë përpara”.

Duke folur për BBC One, Z. Johnson tha se kërcënimi nga Koreja e Veriut ishte “shumë i vërtetë dhe shumë i rrezikshëm” dhe Shtëpia e Bardhë kishte “plotësisht të drejtë” për të përshkallëzuar çështjen.

Por ai paralajmëroi se veprimi ushtarak mund të rezultojë në “represione të mëdha dhe të shëmtuara” kundër Jugut dhe këmbënguli se nuk ishte “e mundshme” në këtë pikë.

SHBA e ka quajtur programin bërthamor të Koresë së Veriut “një kërcënim urgjent të sigurisë kombëtare dhe një prioritet të lartë të politikës së jashtme”.

Në një deklaratë të lëshuar pas një njoftimi të pashembullt të Senatit të mbrëmshëm, administrata e Trump tha: “Ne jemi duke angazhuar anëtarë përgjegjës të bashkësisë ndërkombëtare për të rritur presionin në Korenë e Veriut, në mënyrë që të bindim regjimin që të kthehet në rrugën e dialogut.

“Ne do të mbajmë koordinimin dhe bashkëpunimin tonë të ngushtë me aleatët tanë, veçanërisht Korenë e Jugut dhe Japoninë, ndërsa ne punojmë së bashku për të ruajtur stabilitetin dhe prosperitetin në rajon”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Me paraqitjen e fundit, nëna e Rita Orës u bën konkurencë shumë yjeve botërore

Këngëtarja Rita Ora e ka një stil të veçantë. [ngg_images source="galleries" container_ids="947"...
Read More