Rritet numri i të vrarëve nga shpërthimi i bombës masive jobërthamorebomba

Zyrtarët afganë thonë se numri i luftëtarëve të Shtetit Islamik, të vrarë nga bomba më e fuqishme jobërthamore e SHBA-së, ka arritur në 94.

SHBA për herë të parë ka përdorur bombën GBU-43/B më 13 prill, ku ka goditur pozicionet e IS-it në provincën Nangarhar të Afganistanit.

Guvernatori provincial, Muhammad Isail Shinwari, ka thënë më 15 prill se katër komandatë kyç janë në mesin e militantëve të vrarë. Ai ka shtuar se nga shpërthimi i bombës më të fuqishme jobërthamore të përdoror ndonjëherë, nuk ka asnjë viktimë në mesin e civilëve.

Ministria e Mbrojtjes së Afganistanit, më 14 prill ka raportuar se nga shpërthimi në qarkun Açin janë vrarë 36 militantë të IS-it, kur bomba goditit një komples të tunelit të përdorur nga IS-i si depo e municionit dhe qendër komanduese.

Bomba GBU-43/B njihet me njofkën “Nëna e të gjitha bombave”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi ditor, e hënë 25 shtator 2017

Dashi Orët do të kalojnë në kërkim të humorit të mirë. Do...
Read More