Rusët në zgjedhje me ushqim dhe ‘arinj polarë’ në qendrat e votimit 

Skena shumëngjyrëshe paraqiten ditën kur rusët votojnë për zgjedhjet presidenciale dhe Vladimir Putin pritet të fitojë, njofton BBC.

Rusët janë duke votuar në zgjedhjet ku Vladimir Putin pritet që të rimarrë për të katërtën herë mandatin e tij si president.

Kjo qendër votimi është në Moskë, në stacionin hekurudhor të kazansky.

Më shumë se 100 milionë rusë kanë të drejtë vote.

Ndiqni më poshtë zhvillimet me fotografi:

Image

Image

ImageImageNë tri fotot më sipër, këta votues janë anëtarë të klubit të notit “Ariu Polar” në Barnault, në jugperëndim të Rusisë.

Image

Zyrtarët e zgjedhjeve thanë se pjesëmarrja është e lartë, por vëzhgues të pavarur gjykuan se ka pasur disa parregullsi në votime.

Image

Ka pasur edhe joshje që njerëzit të dalin për të votuar. Këtyre votuesve u është ofruar ushqim në një qëndër votimi në Kasan. Në qëndra të tjera votimi thuhet se janë mbajtur aktivitet ku janë ndarë çmime të tillë si smarfonë apo biçikleta.

Image

Për ata votues që nuk kanë pasur mundësi të shkonin në qendrat e votimit, iu dërguan kutitë e votimit si në Smolensk.

Image

Ekzistojnë shtatë kandidatë që konkurojnë me Putin për të marrë presidencën, edhe asnjë prej tyre nuk pritet ta mundë. Ksenia Sobchak, një ish-prezantuese televizive, është e vetmja grua në fushën e luftës.

Image

Udhëheqësi kryesor i opozitës, Aleksei Navalny, që po e ndjek direkt transmetimin, u ndalua nga kandidimi as një akuze për mashtrim që ai thotë se iu motivua politikisht.

Image

Kandidati për president, Pavel Grudinin

Image

Kandidati për president,Vladimir Zhirinovsky sot.

Image

Putin, që foli teksa votonte në Moskë, tha se do ta konsideronte sukses rezultatin që do t’i jepte ati “të drejtën të kryente detyrën si president.

 

 
 
 
loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Tupac letër për Madonën: “Unë kurrë nuk doja të të lëndoja!”

Tupac shpjegon ndarjen me Madonën në një letër të shkruajtur  në vitin...
Read More