Rusia i shet Arabisë Saudite panele dielloreMinistri rus i Energjisë, Alexander Novak, tha se Rusia është duke negociuar me Arabinë Saudite për shitjen e paneleve diellore në atë vend arab, raporton TASS.

Autoritetet saudite kanë njoftuar kohët e fundit planet kryesore lidhur me investimet në burimet e ripërtërira të energjisë.

“Ne po flasim për këtë temë,” u tha Novak gazetarëve në Muskat, kryeqytetin e Omanit.

Bloomberg më herët njoftoi se Arabia Saudite dëshiron të zhvillojë përdorimin e energjisë diellore dhe erës për të reduktuar konsumin e naftës dhe për të eksportuar më shumë nga kjo energji.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Gjermania i shet nëndetëse Izraelit – e kontribuon me një pjesë të çmimit

Gjermania jo vetëm shet, por edhe jep mbështetje financiare në marrëveshjen për...
Read More