Rusia zhvillon armën radio-elektronike që mund të shkatërrojë ushtri të tëra

Shkencëtarët rusë po zhvillojnë një armë të re me radio-elektronike që është shumë herë më efektive se armët bërthamore, raporton the Daily star.

Armët radio-elektronike janë të afta të shkatërrojnë të gjitha pajisjet elektronike me mijëra kilometra larg dhe mund të kapitullojnë ushtri të tëra.

Këto armë angazhojnë emetues elektromagnetikë për të çaktivizuar sistemin e raketor dhe sistemet e komunikimit në avion nga mijëra kilometra larg.

Ato gjithashtu mund të bllokojnë mekanizmin e ngarkimit të një tanku, të hedhin në erë predha të artilerisë brenda një frëngjie dhe të vrasin ushtarët e armikut që të mbulojnë deri në 100 metra nën tokë me rrezatim.

Industria e mbrojtjes e Rusisë njoftohet se ka krijuar një raketë të re elektro-magnetike që mund të çaktivizojë të gjithë elektronikën e armikut brenda një rrezeje prej 3 kilometrave.

Ushtria ka në plan të instalojë këto armë në avionët më të rinj të luftëtarëve për të shmangur avionët e armikut.

Shkencëtarët gjithashtu kanë nxjerrë një automjet i pastruar nga minat që mund të neutralizojë eksplozivët deri në 100 metra larg.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kina ndalon emrat myslimanë për foshnja

Autoritetet kineze në rajonin veriperëndimor Ksinjiang kanë ndaluar dhjetëra emra fëmijësh me...
Read More