Sa gjatë duhet të flenë fëmijët në dhomë me prindërit?

Pyetja që mundon më shumë prinderit është se sa gjatë duhet të qëndrojnë bebet në dhomë me ta? Disa nga prindërit vendosin t’i mbajnë fëmijët për më shumë se 12 muaj, disa të tjerë, vendosin për kohën minimale që është 4 muaj!

Për herë të pare, një institucion mjeko-shkencor siç është Akademia Amerikane e Pediatrisë, jep përgjigje të bazuar mbi studime zyrëtare; foshnjat duhet të flenë në të njëjtën dhomë me prindërit e tyre deri sa fëmija të shkojë 1 vjeç. Ky është një nga treguesit që tashmë përfshihet në udhëzimet mjekësore për gjumin e fëmijës.

Këto udhëzime janë shqyrtuar dhe autorët shpjegojnë se indikacionet janë të lidhura, në mënyrë të veçantë, me parandalimin e vdekjes së foshnjave, pra vlejnë vetëm për muajt e parë të jetës së fëmijës.

Kur themi në të njëjtën dhomë, nuk do të thotë që t’i mbani në të njëjtin shtrat! Prania e fëmijës në dhomë e bën më të lehtë ushyerjen dhe kontrollin gjatë natës.

Shkruar Nga
More from Revista User

Arrestohet 48-vjeçari që kërcënoi pasagjerët dhe përplasi furgonin

Policia e Kavajës ka vënë në pranga 48-vjeçarin, Ferdinand Rapaj, nga Vlora...
Read More