Samiti në Sarajevë nën masa të rrepta siguriesamiti-ne-sarajeve

Ministri i Sigurisë së BeH, Dragan Mektiq, ka thënë të mërkurën se vendi i mbajtjes së samitit të kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sarajevë do të jetë i tëri i mbuluar nga snajperët.

Ai ka theksuar se në këtë mënyrë askush dhe në një asnjë mënyrë nuk do të mund të rrezikojë sigurinë e takimit dhe të kryeministrit serb Aleksandar Vuqiq.

Kryesuesi i Këshillit të ministrave të BeH, Denis Zvizdiq tha dje se frika e shefit të diplomacisë serbe Ivica Daqiq se në samitin e Sarajevës, më 16 mars, mund të përsëritet situata e korrikut 2015, kur në Potoçare ishte sulmuar Vuqiq, është plotësisht e pabazë. Ndryshe, pjesëmarrjen në samitin në Sarajevë e kanë konfirmuar kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ai i Serbisë, Aleksandar Vuqiq, i Malit të Zi Dushko Markoviq, i Maqedonisë, Emil Dimitriev.

Në samit do të marrë pjesë edhe komisari i BE-së për Politikë të fqinjësisë dhe zgjerimit, Johanes Hahn dhe përfaqësuesi i qeverisë italiane, e cila do të jetë nikoqire e samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste, në korrik të këtij viti.

Në fokus të bisedimeve në samitin e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor do të jenë projektet rajonale dhe ndërlidhja në infrastrukturën energjetike dhe transportit, si dhe shkëmbimet ekonomike.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Femrat i preferojnë meshkujt zeshkanë dhe shtatshkurtër; meshkujt i preferojnë biondinat me sy të kaltër

Hulumtimet e ‘Match.com’ i kanë rrëzuar mendimet e mëparshme se femrat i...
Read More