Seanca ndaj Fadil Kasemit, dëshmojnë fëmijët e gjyqtares së vrarë Fildez HafiziDy fëmijët e gjyqtares Firdes Hafizi, e cila u ekzekutua nga ish-burri i saj, kanë dëshmuar sot në gjyqin e babait të tyre.

Mësohet se fëmijët po japin dëshminë e tyre pa praninë e babait, Fadil Kasemi, ndërsa seanca po zhvillohet me dyer të mbyllura.

Kujtojmë se më 27 shtator, kur ishte caktuar edhe seanca gjyqësore, dy fëmijët e mitur të gjyqtares nuk pranuan të përballen me babain e tyre tek Krimet e Renda.

Ndonëse duhet të dëshmonin në proces, ata nuk u paraqitën, pasi ishin në orarin e mesimit.

Sipas avokatit të familjarëve të viktimës, dy fëmijët e mitur do shkonin në gjyq vetëm nëse dëshmonin në një ambient tjetër në gjykate dhe jo përballë babait të tyre.

NGJARJA

Fildes Hafizi u ekzekutua nga ish-bashkëshorti i saj, Fadil Kasemi, më 31 gusht të vitit të kaluar, pranë shtëpisë ku banonte në Tiranë, në zonën e Xhamllikut. Ngjarja erdhi pas shumë vitesh konfliktesh, për të cilat çifti dhe ishte divorcuar. Madje, gjyqtarja ishte kanosur nga Kasemi vazhdimisht, duke kujtuar këtu ngjarjen te “Shkëmbi i Kavajës”, ku 54-vjeçari ishte edhe i armatosur.

Gjyqtarja kishte kërkuar edhe transferim në Tiranë, por KLD e kishte vendosur në Shkodër, rrethin më të largët që ajo kishte kërkuar, pasi ndihej e kërcënuar nga ish-bashkëshorti.

Fadil Kasemi akuzohet për kryerjen e veprave penale te “vrasjes per shkak te marredhenieve familjare”, “armembajtje pa leje” dhe “rrembim personi”.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Arta Marku merr detyrën, Llalla ikën me ‘targa gjermane’

Merr zyrtarisht detyrën Prokurorja e re e Përgjithshme, Arta Marku. Ajo mbërriti...
Read More