Sekretet për një lëkurë të butë dhe elastikeMiti më i shpeshtë: nëse humbni kilogramët e tepërt, celulit do të zhduket. Sipas studimeve një gjë e tillë nuk është e vërtetë, pasi lufta kundër celulitit fillon me ushqim të rregullt.

Ushqimi juaj duhet të përmbajë:

proteina (mish, bishtajore, arra, lajthi, badem);

vezë, domate, spinaq, soja;

peshk, vaj ulliri, avokado;

pemë dhe perime që djegin kaloritë.

Uji

Pija më e mirë për organizmin është uji. Rekomandohen 1,5 deri 2 litra ujë, duke mos llogaritur çajin, kafen dhe pijet tjera.

Ushtrimet

Nëse merrni më tepër kalori se sa që digjni, do të fitoni yndyra shtesë, të cilat ndikojnë në pamjen e celulitit. Ushtrimet ju ndihmojnë në djegien e kalorive. Preferohet vrapimi, ose aerobiku.

Masazhi

Mund të vëni vetë masazh ose të shkoni në sallone, ku bëhet masazhi me pajisje të veçanta që shkatërrojnë shtresat e akumuluara të indit yndyror dhe bën përmirësimin e metabolizmit. Masazhi me vajra eterike është më i efektshëm, pasi depërton në epidermë, djeg yndyrën dhe përshpejton qarkullimin.

Dush me ujë të ftohtë dhe të ngrohtë

Dushi alternativ përmirëson qarkullimin e gjakut dhe stimulon metabolizmin.

Sauna

Temperatura e lartë në saunë rrit qarkullimin e gjakut, gjë që e bën lëkurën të butë dhe elastike.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Kate Upton drejton akuza ndaj themeluesit të “Guess”

Kate Upton ka dhënë detaje rreth ngacmimit që kishte përjetuar nga themeluesi...
Read More