SHBA/ Guvernatori lëshon alarmin: Po vjen një fatkeqësi e madheGreg Abbott, Guvernatori i Teksasit është shprehur se Teksasi po bëballet me një “fatkeqësi shumë të madhe” teksa aftohet uragani “Harvey”.

Abot i kërkoi presidentit Trump të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme nga katastrofa dhe ka kërkuar mobilizimin e gjitha forcave të emergjencës, të jenë gati për operacionet e nevojshme të shpëtimit.

Shteti i Teksas­it po përgatitet për Uraganin Harvey, i cili mund të jetë stuhia më e keqe që ka goditur kontinentin amerikan në 12 vjet. Harvey, aktualisht një stuhi e kategorisë së dytë në Gjirin e Meksikës, pritet të bëjë ulje në bregun qendror të Teksasit të premten vonë ose të shtunën herët.

Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganit, stuhia mund të sjell përmbytje të rrezikshme për jetën e njerëzve në Hjustonit. Stuhia parashikohet të sjellë 97cm shi dhe erë me shpejtësi 210km/h.

Në ora 10:00 lokale (15:00 GMT), syri i Harvey ishte rreth 115 milje (185 km) në jug­lindje të qytetit bregdetar të Teksasit të Corpus Christi, njoftoi Qendra Kombëtare e Uragani (NHC).

Ajo kishte mbërritur erërat e 110mph. Harvey, e cila po fiton forcë, ka gjasa të arrijë në zemër të industrisë së përpunimit të naftës në Teksas. Houston­i i pasur me naftë, qyteti i katërt më i madh në SHBA, mund të përballet me deri në 20 orë shi gjatë ditëve të ardhshme, thonë zyrtarët.

 

 

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Si të dobësoheni gjatë pushimeve pa shkuar fare në palestër

Pushimet janë një mundësi e shkëlqyer, jo vetëm për të takuar njerëz...
Read More