SHBA konfirmon vrasjen e katër udhëheqësve të tjerë të Shtetit Islamik

Zyrtarë të ushtrisë amerikane konfirmuan vdekjen e katër këshilltarëve të lartë të Shtetit Islamik gjatë një sulmi ajror të zhvilluar më 11 korrik në Afganistanin verilindor, gjatë të cilit u vra edhe udhëheqësi kryesor i grupit terrorist.

Sulmi ajror me dron goditi shtabin e ISIS-it në provincën Kunar, në kufi me Pakistanin, duke eliminuar kështu Abu Sayed, emir i degës së Shtetit Islamik në provincën Khorasan.

Një deklaratë e lëshuar sot nga ushtria amerikane bën të ditur emrat e katër këshilltarëve të lartë të ISIS-it: Sheik Ziaullah, Mulawi Hubaib, Haji Shirullah, dhe Assadullah.

Në periudhën kur u zhvillua sulmi, ushtria amerikane pati konfirmuar vdekjen e komandantit Sayed, por nuk pati dhënë detaje të mëtejshme për personat e tjerë të vrarë gjatë sulmit ajror.

Shkruar Nga
More from Revista User

Shenja më vendimtare dhe këmbëngulëse e zodiakut!

Pa dyshim, çdo shenjë e zodiakut ka diçka të veçantë dhe ka...
Read More