Shkenca sqaron, si të përfundoni një lidhje?Ndarja me dikë është gjithmonë e vështirë, por një studim i ri sugjeron që ju nuk duhet të mundoheni shumë kur bëni atë.

Studiuesit shikuan mënyrën më të mirë për të dhënë lajme të këqija, dhe gjetën se shumica e njerëzve preferojnë drejtësinë, në vend të një ngritjeje të fjalosjeve.

Në vend që të hapet biseda me ndarje, shkencëtarët rekomandojnë se një ‘nevojë për të folur’ e thjeshtë është e mjaftueshme për të zbutur goditjen rreth asaj që mund të ndodh.

Hulumtuesit nga Universiteti Brigham Young në Utah shikuan mënyrat më të mira për të dhënë lajme të këqija, dhe zbuloi se njerëzit e vlerësojnë drejtësinë mbi një gjykim të zgjeruar dhe tepër të sjellshëm.

Profesori Alan Manning, i cili udhëhoqi studimin, tha:

“Një person i menjëhershëm që shkëputet nga ty, mund të jetë shumë i drejtpërdrejtë.”

“Por gjithçka që duhet është një ‘ne duhet të flasim’ qetësisht – vetëm disa sekonda që personi tjetër të përpunojë atë lajm të keq që po vjen.”

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Përse e largoi Rama, Tahirin?

Nga Blendi Fevziu Saimir Tahiri nuk është më Ministër i Brendshëm. Ose...
Read More